Kavárna v čítárně stavební fakulty ČVUT

Pohodové industriální místo

Kavárna v atriu je spojená se studentskou čítárnou. Nabízí několik typů posezení, kde lze číst, studovat, přemýšlet nebo diskutovat u šálku kávy. Zaoblení baru a knihovny vychází z tvaru betonové konstrukce, která se v prostoru několikrát opakuje a byla využitá v novém kontextu. Dvojice betonových solitérů nyní slouží jako kavárenský bar a knihovna. V kavárně pro studenty stavebních oborů se nabízelo využití materiálů a prvků, se kterými se setkávají při studiu.

Pohled z atria

Díky celoplošnému prosklení je kavárna z atria jako na dlani a nabízí se průhled až do zeleně před fakultou. Studenti tak mají dobrý přehled o tom, co se kde děje. Stěna u relaxační zóny je polepená mírně se odchlipujícími stránkami ze skript, které vytvářejí zajímavý 3D efekt. Kari síť použitá jako podhled a odhalená zaoblená betonová konstrukce odkazují ke stavebnímu zaměření fakulty. Zavěšená houpací křesílka za barem lákají k posezení už při pohledu z atria.

Bar

Vysoké barové skříňky jsou vsazeny do původní zaoblené konstrukce z betonu. Oblina se opakuje na novém nízkém barovém pultu s čelem z černé betonové stěrky. Bar je umístěný na vyvýšeném pódiu z březové překližky, které skrývá veškeré nezbytné rozvody. Nový podhled je vytvořen ze záměrně zrezavělé kari sítě, kterou nad barem doplňuje svítidlo inspirované modelem výztuže betonového trámu.

Centrální pohled od baru

Celoplošné prosklení z atria i z ulice kavárnu skvěle prosvětluje. Všechny rozvody a konstrukce v podhledu zůstaly přiznané, z důvodu optického sjednocení jsme je natřeli černou barvou. Velký stůl s lavicí je ideální pro studentské debaty nad projekty. Odolná akustická podlaha z imitace betonu vhodně dolaďuje industriální atmosféru. Zútulňujícím prvkem jsou zavěšená skleněná svítidla.

Knihovna v kavárně

Středobodem kavárny je prostorná zelená pohovka, která láká k posezení i k relaxaci. Knihovna za ní se průběžně zaplňuje knihami a skripty z různých oborů a rozšiřuje obzory studentů. Variabilitu prostoru zajišťují odolné, stohovatelné a snadno přemístitelné židle a taburety. Dojem domácké útulnosti navozuje koberec u sedačky a kožešiny na drátěných křesílcích.

Odpočinková a kreativní zóna

Původní zaoblená konstrukce je obnažená až na beton. Nově skrývá bar a knihovnu. Místo za barem slouží jako odpočinková zóna se zavěšenými houpacími křesly. Na druhé straně je za knihovnou situovaná pracovní a kreativní zóna. Na stěnách jsou upevněné velké role skicáku, aby studenti mohli kdykoliv zaznamenávat své nápady.

Nasvícení prostoru

Svítidla jsou důležitým designovým prvkem v interiéru. Hlavním nasvětlovacím elementem jsou trubkové zářivky volně položené nad podhledem. Podle potřeby je lze snadno přemístit. Příjemnou atmosféru dotvářejí závěsná skleněná svítidla s mramorovým základem a barevnými kabely. Jedinečné je svítidlo nad barem, které připomíná výztuž betonového trámu. To výborně koresponduje s posláním fakulty.

Svítidlo nad barem

Zrezivělé kari sítě pod stropem doplňuje originální svítidlo. Je inspirované výztuží betonového trámu, který studenti dobře znají. Rohové výztuže nahradila trubková svítidla. Reálné je také vázání kovových výztuh drátkem. Svítidlo je originálním a vhodně doplňuje industriální ladění celého interiéru.

projektové
informace

Návrh

ZOAA


Architekti

Jakub Zoula
Lenka Zoulová
Marek Novák


Inženýři

Marek Kolář
Jan Zmátlík

Zadavatel

České vysoké učení technické v Praze, Stavební fakulta


Rok realizace

2017


Plocha

140 m²